Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

 

Parafia Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Mirsku

Małżeństwo

Dokumenty potrzebne do spisywania protokołu przedślubnego:

  • Dowód osobisty /ksero/,
  • Świadectwo chrztu wydane do ślubu kościelnego /ważne 6 miesięcy od daty wystawienia/,
  • Zaświadczenie o bierzmowaniu,
  • Świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego,
  • Zaświadczenie z Poradni Rodzinnej,
  • Ostatnie świadectwo z nauki religii,
  • Zaświadczenie z USC stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, stanowiącym podstawę do ślubu konkordatowego,
  • Zgoda własnego proboszcza, jeżeli narzeczeni mieszkają poza parafią planowanego ślubu (wystarczy z jednej strony),
  • W przypadku wdowca lub wdowy należy przedstawić, jako dowód śmierci współmałżonka Akt zgonu z USC lub świadectwo zgonu z parafii pogrzebu,
  • W przypadku osób cywilnie związanych i rozwiedzionych, należy przedstawić Wyrok Sądu.

DOKUMENTY DO SAKRAMENTU MAŁŻEŃSTWA (ŚLUB KONKORADATOWY) UWAGA: Dokumenty - 1 i 3 - są ważne tylko przez 6 miesięcy, licząc od daty ich wystawienia !!!

  1. Akt chrztu, – uzyskuje się go w parafii, w której przyjęło się sakrament chrztu świętego.
  2. Zaświadczenie o bierzmowaniu, – przy wydawaniu aktu chrztu powinna być notatka o przyjętym sakramencie bierzmowania. W przeciwnym razie trzeba udać się po zaświadczenie do parafii w której otrzymało się sakrament bierzmowania.
  3. Akt o stanie wolnym, – (Zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa) aby go uzyskać trzeba udać się do Urzędu Stanu Cywilnego. Tam na podstawie aktu urodzenia i dowodu osobistego zostanie wydany na jednej karcie dokument o stanie wolnym obydwu osób.
  4. Dokładne dane narzeczonych i świadków ślubu, – najlepiej czytelne xero dowodów osobistych (imię nazwisko, adres zamieszkania). Świadkowie muszą być pełnoletni.
  5. Dokument stwierdzający ukończony kurs przedmałżeński i Poradnię Rodzinną

___________________________________________

W terminie krótszym niż trzy miesiące (ok. 2,5 miesiąca przed datą ślubu) z wymienionymi dokumentami narzeczeni udają się do kancelarii parafialnej (jeżeli jeszcze odbywają kurs przedmałżeński, tylko informują o tym fakcie księdza). W kancelarii zostanie na podstawie dostarczonych dokumentów spisany: „Protokół kanoniczny badania narzeczonych”. Następnie zostanie wydany dokument, – prośba o wygłoszenie zapowiedzi. Z tym dokumentem trzeba udać się do swojej parafii, a następnie po wygłoszonych zapowiedziach odebrać go i dostarczyć do parafii w której był on wydany. Parę dni wcześniej przed datą ślubu, trzeba udać się do kancelarii parafialnej, aby zakończyć wszelkie formalności. Świadkowie przychodzą do zakrystii 15 minut przed rozpoczęciem ślubu. Wówczas przynoszą dokumenty o odbytej spowiedzi przedślubnej narzeczonych (na karcie kursu przedmałżeńskiego), przynoszą obrączki, podpisują księgi. Informacja dla osób które chcą zawrzeć małżeństwo poza swoją parafią. Najlepszym rozwiązaniem jest dokonać wszystkich formalności prawnych w swojej parafii (narzeczonego albo narzeczonej), a następnie zostanie wydana tzw. „Licencja” na podstawie której będzie można zawrzeć ślub w parafii innej, niż w tej do której się należy. Innym rozwiązaniem jest uzyskanie dokumentu tzw. „Substytucja”. Wówczas wszystkie formalności kanoniczno-duszpasterskie zostaną dokonane w parafii w której chce się przystąpić do sakramentu małżeństwa.