Malowanie wnętrza kościoła parafialnego

Charakterystyczna budowla sakralna w stylu renesansowym powstała w latach 1562-1567, posiadająca wartość artystyczną i kulturalną, wpisana do księgi rejestru zabytków nieruchomych woj. Dolnośląskiego pod nr rejestru A/808/200 (z dnia 31.05.1950r. L.dz. KS. MZ. I/1/70/50).

Celem prac konserwatorskich i restauratorskich było przywrócenie obiektowi zabytkowemu dawnej świetności, oddziaływania estetycznego i powstrzymania procesu degradacji. W trakcie prowadzenia wcześniejszych prac remontowych pojawiła się konieczność oczyszczenia i pomalowania wnętrza zabytkowej świątyni Schaffgotschów i Zedlitzów. Tutejsza, uboga społeczność przygraniczna stanęła przed trudnym i nieosiągalnym dla niej zadaniem. Przeciekający przez wiele lat dach i zróżnicowane, podgórskie warunki atmosferyczne dokonały wielu zniszczeń. Pęknięcia, liczne zacieki, odpadające tynki, utrzymująca się wilgoć zagrażała nie tylko samemu obiektowi, ale i ludziom wdychającym powietrze zanieczyszczone zagrzybieniem. Wstępne badania wykazały zamalowane freski i polichromie, które dzięki pracom konserwatorskim należało zabezpieczyć przed dalszą dewastacją tej zabytkowej XVI wiecznej świątyni. Samo wnętrze, nie było konserwowane od blisko 50 lat. Wykonane prace w 2008r. podniosły walory kulturowe zabytkowego obiektu, dzięki czemu stał się on jeszcze bardziej znaną, dolnośląską atrakcją turystyczną, na szlaku średniowiecznych budowli Schaffgotschów i Zedlitzów, których herby ta budowla posiada.

Wnętrze kościoła przed malowaniem

Malowanie wnętrza kościoła - 2008 r.

Wnętrze kościoła po malowaniu